Anka Letycja Walicka

Anka Letycja Walicka

„Niech nikt nie mówi, że nie powiedziałem nic nowego: rozmieszczenie treści jest nowe; kiedy się gra w piłkę, obaj gracze grają tą samą piłką, ale jeden mierzy nią lepiej. To tak samo, jakby mi ktoś powiedział, że posługuję się starymi słowami. Jak gdyby te same myśli nie tworzyły przez odmienny układ innej treści, tak samo jak te same słowa tworzą przez swój układ inne myśli.” – ten fragment „Porządku” Pascala dał początek kolekcji N'HIL. - Zrozumiałam, że właśnie tak jest, że każdy projektant na swój sposób zaprojektuje i uszyje ubranie, i tylko jednemu wyjdzie to lepiej, a drugiemu gorzej – mówi autorka kolekcji Anka Letycja Walicka. N'HIL czyli NIHIL - pochodzące z języka łacińskiego - oznacza „nic”.


Kolekcja składa się z ośmiu sylwetek - sześciu damskich i dwóch męskich. Całość utrzymana jest w kolorach od czerni przez szarość, beże do czystej bieli. Naturalne z pochodzenia materiały łączą się w niej z impregnowanymi i podgumowanymi, by nadać kolekcji surowości i uzyskać efekt trójwymiarowości i złudzenia optycznego – widocznego w jasnych sylwetkach damskich i dwóch czarnych. Dominują więc kontrastowe połączenia materiałów sztucznych i naturalnych, gładkich i fakturalnych, ciężkich i lekkich. Dzięki zamkom błyskawicznym, które zapinają i rozpinają w różnych kombinacjach, można nadać ubraniom różne formy.

Projektantka odnalazła w kolekcji coś co łączy linie papilarne opuszków palców ze… słojami w drewnie. Oba rodzaje linii zostały zgeometryzowane, przybierając kształt trapezu. Stał się on figurą wyjściową nie tylko dla samych druków, ale też do budowania kształtów i konstrukcji poszczególnych sylwetek. Klapy w płaszczach, okrycia wierzchnie, pokroje szyi mają kształt trapezu. Również wszystkie szwy w poszczególnych elementach ubioru są prowadzone linią ukośną, a nie prostą. 

Podeszwy-koturny jak i rzeźbione ręcznie dłonie w butach zostały wykonane z drzewa lipowego zaś cholewki z koziej skórki: futerka oraz bydlęcej. Dzięki szczególnym proporcjom butów, sylwetki zdają się unosić lekko nad ziemią – mimo warstw materiałów i nagromadzenia tkanin. Drewniane dłonie występują nie tylko w rzeźbieniach koturnów, ale też jako element akcesoriów - w postaci naramiennika. Informacje o projektancie - zobacz


do góry ^

© 2011-2023 Plakat Club. Wszelkie prawa zastrzeżone.